wszystko co powinieneś wiedzieć o leasingu

Zalety leasingu

Leasing a kredyt

"Zasadniczą więc korzyścią która wiąże się z wyborem leasingu operacyjnego (zamiast leasingu finansowego lub kredytu) jest możliwość zaliczenia czynszu leasingowego do kosztów uzyskania przychodu, w dniu poniesienia kosztu. Oczywiście pod warunkiem, że przedsiębiorstwo wykazuje zysk który jest wyższy od leasingowych rat."

Analizując rynek należy zauważyć, że oferty firm leasingowych są bardziej elastyczne i „przyjazne” dla przedsiębiorców niż oferty banków. Po pierwsze do obsługi klientów stworzone zostały specjalne uproszczone procedury, dzięki którym czas rozpatrywania wniosków wynosi nawet 1 dzień, a po drugie sprzedażą leasingu zajmują się wyspecjalizowani doradcy, dzięki temu klient zainteresowany ofertą może szybko i sprawnie otrzymać odpowiedź na wszelkie pytania dotyczące leasingu.

Firmy leasingowe posiadające zarówno własne placówki, w których możliwa jest bezpośrednia obsługa klienta oraz są takie które działają wyłącznie w oparciu o mobilnych przedstawicieli handlowych.

Przedsiębiorcy decydują się na leasing, gdyż zapewnia im prostsze i szybsze procedury niż w przypadku kredytu, jest bardziej dostępny dla przedsiębiorców, elastyczny w ustalaniu opłat leasingowych, nie wymaga zabezpieczeń, wysokiej zdolności kredytowej, często opiera się jedynie na oświadczeniu leasingobiorcy o wynikach firmy, większość firm leasingowych oferuje uproszczone procedury bez dokumentów finansowych i zaświadczeń, a biorąc pod uwagę korzyści podatkowe, leasing jest znacznie tańszą formą finansowania inwestycji.

Ponadto Firmy leasingowe poprzez swoje wieloletnie kontakty z dostawcami otrzymują duże rabaty cenowe. Mogą zaproponować bardzo atrakcyjne pakiety ubezpieczeniowe nie dostępne dla zwykłych klientów indywidualnych. Co więcej ewentualne szkody odnotowywane są na koncie firmy leasingowej, a nie leasingobiorcy. Przy leasingu pojazdów Klient odbiera już ubezpieczony i zarejestrowany samochód, dzięki czemu Klienci oszczędzają czas i pieniądze.

Leasing a gotówka

Leasing jest lepszym rozwiązaniem niż gotówka, gdyż przy leasingu auta osobowego można odliczyć więcej VAT niż przy zakupie, ponieważ po okresie leasingu klient wykupując samochód od firmy leasingowej może ponownie odliczyć 60% VAT-u (nie więcej jak 6000 zł). Jeśli klient ustali wysoką wartość wykupu lub wpłaty poczatkowej np.30% jego rata miesięczna będzie znacznie niższa, daje to możliwość leasingowania droższego samochodu z czynszem miesięcznym jak przy tańszym aucie. Po drugie stosując wysoki wykup Klient zapłaci minimalny podatek dochodowy przy odsprzedaży samochodu. Po wykupieniu samochodu z firmy leasingowej Klient może go od razu odsprzedać (nie czekając 6 miesięcy w celu uniknięcia płacenia wysokiego podatku dochodowego). Wykupując samochód po cenie rynkowej Klient płaci tylko podatek od uzyskanej przy jego sprzedaży marży (wartość wykupu z firmy leasingowej-cena sprzedaży pojazdu).

Ponadto kupując przedmiot za gotówkę, Klient znacznie obniża swoją płynność finansową, czyli zdolność do regulowania bieżących zobowiązań, gdyż musi wyłożyć całą kwotę na zakup przedmiotu. W leasingu, leasingobiorca wnosi jedynie wkład własny i ustala z firmą leasingową takie raty miesięczne, by pokrywać je z przewidywanych przychodów z leasingowanego przedmiotu. Klient użytkuje więc przedmiot bez konieczności jego zakupu ponosząc przy tym minimalne koszty, uzyskaną w ten sposób gotówkę może intratnie zainwestować zamiast pozbywać się jej na zakup jednego przedmiotu. Trzeba pamiętać, że dzięki leasingowi można wykorzystać działanie tzw. dźwigni finansowej w biznesie, gdyż dzięki pożyczeniu części kapitału na sfinansowanie swojego majątku, będziemy mogli zakupić np. nie jedną maszynę, a dwie i dzięki temu uzyskać większe zyski ze swojej działalności.

Copyright ©2009 leasingobiorca.pl